Poznaj siłę natury, ciesz się zdrowiem!
A A A

Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

 Czym jest ziołolecznictwo? Pojęcie to znane także jako fitoterapia oraz fitofarmakologia. Ziołolecznictwo to zagadnienie związane z medycyną i farmakologią, które zajmuje się wytwarzaniem leków i suplementów ziołowych bądź też przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych. Określenie to można rozumieć także jako gałęź medycyny alternatywnej zajmującej się leczeniem preparatami, suplementami i roślinami leczniczymi. Ogólnie ziołolecznictwo zajmuje się więc poznaniem właściwości roślin leczniczych. Są to min.

  • Naturalne mechanizmy działania leków roślinnych na organizmy żywe.
  • Metabolizm z jakim mamy do czynienia w substancjach czynnych zawartych w roślinach leczniczych.
  • Dawkowania sporządzonych z nich preparatów i ziołowych suplementów
  • Ewentualnych działań niepożądanych
  • Interakcje, które zachodzą pomiędzy lekami syntetycznymi a produktami ziołowymi.

 Fitoterapia, czyli opisywane tzw. ziołolecznictwo, to także poszukiwanie nowych roślin leczniczych oraz odkrywanie nowych zastosowań fitoterapeutycznych poznanych wcześniej już tychże leczniczych roślin a to na podstawie danych etnofarmakologicznych. Ziołolecznictwo jest bardzo rozpowszechnione wśród społeczeństw większości krajów i wchodzi w ludowy system medyczny, czyli tzw. medycyny ludowej, głównie na fakt niskiego kosztu pozyskania surowców leczniczych oraz ich naturalne i ogólnodostępne występowanie. To tyle wstępu na chwilę obecną. Mam nadzieję, że jasno opisałem czym jest ziołolecznictwo.

"Szacowne zdrowie Nikt się nie dowie Ile kosztujesz, Aż się popsujesz. (J. Kochanowski)"

Rośliny lecznicze pozyskiwanie

 Substancje lecznicze pozyskuje się z roślin leczniczych na wiele sposobów. Sam zbiór roślin leczniczych odbywa się na świeżym powietrzu w warunkach naturalnych lub także na specjalnych plantacjach, które muszą spełniać zaostrzone ekologiczne normy. W przypadku indywidualnych zbiorów zapewne daje to dużo radości, głównie obcowania z przyrodą poprzez przyglądanie się jej z bliska i poznawanie jej tajemnic w najbardziej prosty i przystępny sposób.
W przypadku plantacji, zbiór ziół (roślin leczniczych), w ramach rynku zielarskiego, głównie przywiązuje się wagę, by takie rośliny lecznicze były wolne od zanieczyszczeń. Dotyczy to plantacji jak i hobbystycznego zbioru roślin leczniczych. Jeśli sami chcemy pozyskać surowiec w postaci rośliny leczniczej pamiętajmy o odpowiednim wyborze właściwego miejsca z dala od cywilizacji, dróg, obszarów w obrębie fabryk i aglomeracji.

Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

 Rośliny lecznicze są znakomitą alternatywą dla chemicznych odpowiedników, które leczą jedną dolegliwość lecz mogą powodować wiele innych skutków ubocznych. Lecznicze rośliny i zioła w określonych dawkach, raczej nie powodują takich spustoszeń w organizmie jak chemiczne leki. Dlaczego raczej? Są pewne wyjątki, które będą opisane w innych artykułach.

 Rośliny lecznicze czy też zioła lecznicze nie działają natychmiast. Działanie na organizm jest odłożone w czasie ze względu na naturalne procesy lecznicze, które zachodzą w naszym organizmie. Czy to nie jest ten fakt, który powoduje częste sięganie po inne leki, które działają natychmiast?
Zioła i ziołolecznictwo profilaktyka zapobiegawcza?

 A może warto się zastanowić nad naturalną profilaktyką zapobiegawczą? Z czasem nie będziemy musieli sięgać po chemiczne środki gdyż stosując profilaktykę ziołową po prostu pozbędziemy się wielu niegroźnych dolegliwości, a czasem i bardziej skomplikowanych. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie w zapobieganiu prostych dolegliwości jest zatem nieocenione dla zdrowia.

Lecznicze rośliny i naturalne dążenie do zdrowia fizycznego i psychicznego.

 Naszym ludzkim naturalnym dążeniem jest zachowanie pełnej sprawności fizycznej i psychicznej, a więc skoordynowane działanie wszystkich organów ciała jak i umysłu. A to jest bardzo ważne. Jeśli zachwiana będzie równowaga w organizmie chociażby jednego z organów, to może spowodować niedomagania, a nawet niekiedy poważne schorzenia. Sygnałem alarmowym jest na ogół pogorszenie się samopoczucia, połączone z bólem lub obniżoną sprawnością fizyczną, co odbija się naturalnie na działalność człowieka, a więc na jego możliwości pracy czy wypoczynku. Zioła lecznicze oraz lecznicze rośliny mogą nam pomóc w wielu takich dolegliwościach ale i one podlegają określonym warunkom stosowania jak i dawkowania. Tu warto zasięgnąć porady lekarza. Wardo się zapoznać z oficjalną informacją odnośnie samoleczenia.

 Istnieją jednak drobne, przejściowe dolegliwości lub banalne schorzenia, typu trawienie, przeziębienie, itp. z którymi często nie udajemy się do lekarza. Objawy ich są wyraźne, a okresowe kontrole lekarza wykluczają coś poważnego. W tej sytuacji przydatne wydają się pobieżne choćby wskazania czy propozycje z zakresu ziół, ziołolecznictwa czy też stosowania roślin leczniczych.

Dodatkowe wyjaśnienia: Zioła, ziołolecznictwo, rośliny lecznicze, fitoterapia, fitofarmakologia, medycyna naturalna, etnofarmakologia, fitoterapeutycznych

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.

Rotator Reklam - Dół