Co to są mikroelementy
Co to są mikroelementy, makroelementy, składniki i sole mineralne?

Co to są mikroelementy ?
Co to są mikroelementy? (z ang. microelement, trace element) Mikroelementy, inaczej mikroskładniki i pierwiastki śladowe – to pierwiastki chemiczne, które występują w niezwykle małych (śladowych) ilościach w organizmach roślinnych, także roślinach leczniczych oraz w naszych organizmach nie ujmując innym organizmom żywym. Biorąc pod uwagę badania naukowe, człowiek potrzebuje poniżej 100 mg mikroelementów na dobę. Mikroelementy inaczej mikroskładniki określane także jako mikronutrienty, czyli pierwiastki śladowe nierzadko są rozróżniane ze względu na znaczenie biologiczne.
Warto wspomnieć, że pojęcie mikronutrienty, pierwiastki występują w niewielkich ilościach i są one niezbędne także dla ich rozwoju, rozwoju roślin jak i potrzebne dla organizmu człowieka.
W diecie człowieka można doszukać się takich mikroelementów jak np. jod, żelazo, fluor, bor, kobalt, miedź, chrom, cynk, mangan, molibden, czy też selen.
Mikroelementy – niedobór lub nadmiar
Wiadomo, że niedobór jak i nadmiar mikroelementów, pierwiastków w organizmie człowieka może prowadzić do poważnych zaburzeń fizjologicznych. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie danego preparatu, czy też suplementu diety lub należy zasięgnąć konsultacji lekarza.
Pomijając wiadomy fakt o zagrożeniu nadmiaru lub niedoboru, mikroelementy są jednak niezbędne w organizmie człowieka do celów np. budulcowych (tkanka kostna). Takie mikroelementy wchodzą w skład płynów ustrojowych, niektórych enzymów, czy też związków wysokoenergetycznych. Ogólnie rzecz biorąc mikroelementy wywierają również wpływ na regulację czynności narządowych i ogólnoustrojowych w organizmie ludzkim.
Mikroelementy, składniki mineralne to specyficzna grupa związków, gdzie organizm człowieka sam nie potrafi syntetyzować ich i muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach i proporcjach wraz z pożywieniem, dlatego należą do niezbędnych składników odżywczych. W zależności od poszczególnego rodzaju mikroelementów uczestniczą one w mniejszym lub większym stopniu w wielu procesach takich jak zwiększenie odporności, reprodukcji, procesach energetycznych, nerwowych i fizycznych organizmu człowieka.
Makroelementy i mikroelementy – w skrócie
Co to są Makroelementy? Makroelementy, makrominerały, makroskładniki, pierwiastki główne, makropierwiastki. Są to pierwiastki chemiczne, których zawartość w danym środowisku (także organizmie człowieka) jest stosunkowo duża w odniesieniu do śladowych ilości mikroelementów.
Ponieważ między różnymi typami środowisk i grupami organizmów występują pod tym względem różnice, różnie określane są wartości graniczne wyróżniania wspomnianych makroelementów.
Różna jest też ich lista. Szczególnie duże różnice występują między przyrodą nieożywioną a organizmami żywymi w tym człowieka. W roślinach znajdziemy makroskładniki jak np. : węgiel, wodór, tlen, azot, fosfor, potas, siarkę, wapń i magnez. W przypadku organizmu człowieka makroelementami bywają nazywane pierwiastki, których zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę. Niezbędne są one do prawidłowego rozwoju jego organizmu. Zalicza się do nich min: fosfor, wapń, magnez, chlor, potas, sód, siarkę, azot, wodór, tlen, węgiel. Niedobór jak i nadmiar makroelementów u człowieka, jak w przypadku mikroelementów, może skutkować zaburzeniami zdrowotnymi.
Makroelementy i mikroelementy potrzebne są w organizmie człowieka, by funkcjonował on prawidłowo. Każdy niedobór lub nadmiar może skutkować poważnymi dolegliwościami. Poniżej opisujemy wybrane mikroelementy i makroelementy, sole mineralne, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu ludzkiego.